schedule

V = Guest(s) attending
A = Only screening

Printable PDF

Wednesday, April 10th

Andorra

17:00 Freaks 104 min 1/3
19:00 OPENING FILM: The Curse of La Llorona 93 min A
21:00 Sympathy for the Devil 101 min 1/2 V

Basso-sali (Dubrovnik)

16:45 Belzebuth 114 min 1/3
18:45 The Nightshifter 110 min 1/3
21:00 I Am Toxic 76 min 1/2 + Short Film: Igor The Vegan Vampire 5 min

22:30 CLUB: Night Visions Opening Party

Korjaamo / Elokuvasali

16:30 The Purity of Vengeance 118 min 1/3
19:00 The Standoff at Sparrow Creek 88 min 1/3
21:00 Brothers’ Nest 102 min 1/2

Korjaamo / Kulmasali

17:00 Midnight Family 81 min 1/3
19:00 Daddy’s Girl 81 min 1/2
21:00 Tumbbad 105 min 1/2 + Short Film Don’t Stay Too Long 5 min

Thursday, April 11th

Andorra

16:30 T-34 139 min 1/2 V
19:15 Fright Night 105 min 1/2
21:15 Fright Night: Part II 104 min A + Short Film Igor The Vegan Vampire 5 min

Basso-sali (Dubrovnik)

16:45 The Nightshifter 110 min 2/3
19:15 The Standoff at Sparrow Creek 88 min 2/3
21:15 Wretch 90 min 1/3 V

Korjaamo / Elokuvasali

17:00 Tumbbad 105 min 2/2
19:00 Operation Ragnarök 99 min 1/2 V
21:15 Elizabeth Harvest 105 min 1/2

Korjaamo / Kulmasali

16:45 The Purity of Vengeance 118 min 2/3
19:15 The Children of the Dead – Die Kinder Der Toten 90 min 1/3
21:15 The Man who Killed Hitler and then the Bigfoot  98 min 1/3 V

Friday, April 12th

Bio Rex

18:00 Kuutamosonaatti + Transvestijan tarinoita 86 + 24 min A V
20:30 Under the Silver Lake 139 min A

Andorra

17:00 Black Circle 101 min 1/2 V
19:15 The Room 99 min 1/2
21:15 Memory:  The Origins of Alien 95 min 1/2 + Short Film On The Art Of Set Design 13 min

Basso-sali (Dubrovnik)

16:45 Belzebuth 114 min 2/3
18:45 Sympathy for the Devil 101 min 2/2 V
21:00 The Children of the Dead – Die Kinder Der Toten 90 min 2/3

22:30 CLUB: Midnight Masquerade

Korjaamo / Elokuvasali

16:45 The Man who Killed Hitler and then the Bigfoot  98 min 2/3 V
19:00 Wretch 90 min 2/3 V
21:00 Koko-di Koko-da 86 min 1/2 V

Korjaamo / Kulmasali

17:00 Midnight Family 81 min 2/3
19:00 Freaks 104 min 2/3
21:15 T-34 139 min 2/2 V

Saturday, April 13th

Bio Rex

16:45 Greta 98 min A
18:45 The Hole in the Ground 90 min A V
20:45 Assassination Nation 108 min A + Short Film Modern Art 2 min

Andorra

14:30 The Children of the Dead – Die Kinder Der Toten 90 min 3/3
16:30 Elizabeth Harvest 105 min 2/2
18:45 The Room 99 min 2/2 SOLD OUT
20:45 Koko-di Koko-da 86 min 2/2 V
23:00 Streets of Fire 93 min A + Short Film Demon Huntress Brazen 4 min SOLD OUT
00:45 Fright Night 105 min 2/2
02:45 The Last House on Dead End Street 78 min A + Short Film Blue Blood 11 min
04:30 Kuutamosonaatti 2: Kadunlakaisijat 80 min A + Short Film Modern Art 2 min
06:45 Freaks 104 min 3/3
08:45 CLOSING FILM: Hard Ticket to Hawaii 96 min A

Basso-sali (Dubrovnik)

14:15 The Nightshifter 110 min 3/3
16:45 The Standoff at Sparrow Creek 88 min 3/3
18:30 The Man who Killed Hitler and then the Bigfoot 98 min 3/3 V SOLD OUT
21:00 Village of the Damned 99 min A + Short Film 9 Steps 7 min SOLD OUT
23:00 Reborn 77 min A V
00:45 Operation Ragnarök 99 min 2/2 V
02:45 Wretch 90 min 3/3 V
04:30 Belzebuth 114 min 3/3
06:45 I Am Toxic 76 min 2/2 + Short Film 9 Steps 7 min

Korjaamo / Elokuvasali

14:45 Midnight Family 81 min 3/3
16:30 Black Circle 101 min 2/2 V
18:45 Daddy’s Girl 81 min 2/2 V

Korjaamo / Kulmasali

14:15 The Purity of Vengeance 118 min 3/3
16:30 Brothers’ Nest 102 min 2/2
18:45 Memory: The Origins of Alien 95 min 2/2